AutoCAD: Földrajzi referencia
A 2014-es változattól sokat segít az építőmérnöki tervezésben, hogy alávetítésként az internetről letölthető úthálózat-térképet, műhold-felvételt használhatunk. Az élő, földrajzi referenciát akár több kapcsoló ponttal is azonosíthatjuk. A megfelelő szelvény megkereséséhez szöveges vagy koordináta-alapú keresés alkalmazható. Beállíthatjuk a megfelelő földrajzi koordináta-rendszert is.
Amikor a földrajzi helyzetet földrajzi koordináták segítségével rögzítjük, akkor a modelltérben legalább egy referenciapont szélességét és hosszúságát adjuk meg. A pontos tájoláshoz emellett természetesen az északi irány rögzítése is szükséges.
- A földrajzi hely rögzítéséhez adjuk ki a Beszúrás szalag Hely/ Hely megadása4Térképből parancsát, vagy a parancssori FÖLDRAJZIHELY (GEOGRAPHICLOCATION) parancsot! Ugyanennek felel meg az Eszközök menü Földrajzi elhelyezkedés parancsa is.
- A Földrajzi elhelyezkedés – Online térképadatok párbeszédpanelen kattintsunk a Nem gombra!
- Ekkor megjelenik a Földrajzi elhelyezkedés párbeszédpanel. Itt kattintsunk a Szerkesztés gombra, hogy szerkeszthetővé váljanak a beviteli mezők!
- Adjuk meg a Szélesség, Hosszúság, valamint szükség szerint a Szintmagasság mezőket! A szélesség és hosszúság adatokat a GEOLATLONGFORMAT rendszerváltozóban szabályozott módon adjuk meg (ha értéke 0, akkor tizedes fokban, ha a rendszerváltozó értéke 1, akkor fok-perc-másodperc formátumban, azaz például 19d02’27” formában). A megjelölt helyhez tartozó magasságadatot a rajz mértékegység-beállításainak megfelelő (Formátum/Mértékegység) mértékegységben adjuk meg. A földrajzi szintmagasságnak semmi köze nincs a rajzi emelés (ELEVATION) értékéhez…
- Kattintsunk az Elfogadás gombra a bevitel elfogadásához! Ekkor az adatoknak megfelelően elérhetővé válnak a Földrajzi koordináta-rendszer és Időzóna, valamint Rajzi egység mezők is. Ezeken egyelőre ne módosítsunk.
- Kattintsunk a Folytatás gombra!
- A rajzterületen kattintással helyezzük el a koordinátákkal meghatározott helynek megfelelő pontot!
- Egérhúzással jelöljük ki, kattintással rögzítsük az északi irányt!
A földrajzi hely megadása után megjelenik a Földrajzi elhelyezkedés szalagfül, a rajzban a földrajzi helyjelölő, amelyet az állapotsori kapcsolóval (vagy a GEOMARKERVISIBILITY rendszerváltozó értékének 0-ra állításával) elrejthetünk, illetve az állapotsorban megjelenik a koordináta-rendszer is (lásd az ábrát).